سها سازه > اسکلت فلزی > اسکلت فلزی جوشی
اسکلت فلزی جوشی

اسکلت فلزی جوشی - شرکت ساخت و اجرای انواع اسکلت فلزی جوشی

یکی از انواع سازه ها، اسکلت فلزی جوشی است که به دلیل ساده تر بودن و اینکه پیچیدگی خاصی برای ساخت آن وجود ندارد برخی به استفاده از آن راغب می شوند که البته بیشتر در ساختمان های کوچک و مکان های نسبتا خلوت استفاده می شود. برای اجرای یک سازه ساختمانی جوشی بر روی ساختمان ابتدا باید مطمئن بود زمین مورد نظر دارای مقاومت کافی برای تحمل وزن ثقلی ساختمان را دارد و دچار نشست نمیگردد. برای کسب این اطمینان مھندسین اقدام به عملیات بررسی مقاومت فشاری زمین مورد نظر می کنند و پس از ازمایشات مورد نظر مھندس محاسب طبق این مقاومت فشاری خاک محاسبه پی سازی را مشخص می کند و کار نصب سازه فلزی جوشی شروع می شود.
در اسکلت فلزی جوشی برخی قطعات از سازه ها بسیار راحت تر از نوع اسکلت فلزی پیچ و مهره ای اتصال داده می شوند و نیاز به مصالح زیاد هم ندارند. در اسکلت نوع پیچ و مهره ای برای اتصالات گاهی نیاز به طراحی های پیچیده و حساس است که این موضوع در کارخانه کمی زمان بر و دشوار تر نسبت به جوش است. البته نوع پیچ و مهره از سازه فلزی جوشی مقاومت بیشتری دارد و چون در کارخانه ساخته می شود، در محل اجرا سرعت آن ها بالاتر است ولی استفاده از این نوع اتصالات برای هر اسکلتی پیشنهاد نمی شود و برای سازه های سبک تر و متراژ پایین سعی می کنند از اتصالات جوشی استفاده کنند چون زمان زیادی برای اجرا نمی خواهد و جوشکاری آن هم اسان تر از طراحی پیچ و مهره برای هر بخش آن است.
اما باید یک نکته مهم را در نصب جوشکاری رعایت کرد و آن این است که برای ساخت اسکلت فلزی جوشی حتما باید از جوشکار هایی بسیار ماهراستفاده کرد و مهندس ناظر نظارت کاملی بر جوشکاری های انجام شده داشته باشد تا باعث خسارت های جبران ناپذیر نشود. به یاد داشته باشید که همه مراحل نصب اسکلت فلزی جوشی هم قبل ، هم در حین جوشکاری و هم پس از اتمام آن بسیار حساس است و اگر درست انجام نشود باعث می شود با حرارت ها ، رطوبت ها ویا عوامل بیرونی دیگر از هم باز می شود.


سازه جوشی

ضرورت مهم در نصب اسکلت فلزی جوشی

اگر در جوشکاری سازه های فلزی جوشی سهل انگاری رخ دهد سازه از قسمت های جوش خورده شروع به باز شدن و همینطور باعث افزایش فشار به سایر نقاط و از هم پاشی اسکلت می گردد. البته در بیشتر شرکت های سازنده ی اسکلت فلزی جوشی دستگاههای آزمایش و تست جوش وجود دارد که استفاده از آنها لازم است.
اسکلت فلزی پیچ و مهره مزیت های بهتری نسبت به سازه های فلزی جوشی دارد اما برای برخی جوشکاران نیز کارت صلاحیت صادر شده و نظام مهندسی نیز بر این امر نظارت دقیق دارد. با توجه به اینکه پروسه ی نصب اسکلت فلزی جوشی زمانبر است اما اگر استانداردها رعایت شود به یک سازه فوق العاده مستحکم تبدیل می شود.

سازه جوشی

ساخت و نصب اسکلت فلزی جوشی


مقایسه اسکلت فلزی جوشی با سازه پیچ و مهره ای

ریسک خطر :
 از آنجایی که هر جوش باید به طور جداگانه بازرسی، آزمایش و تایید شود، اسکلت های جوشی که در محیط پروژه، جوشکاری می‌شوند ممکن است مورد بازرسی مناسب قرار نگیرند اما سازه پیچ و مهره ای چون در کارخانه تولید و طراحی می شوند به صورت کامل مورد بررسی و آزمایش قرار میگیرند و ریسک کمتری دارند.
جابه جایی و انتقال سازه:
پس از ساخت، یک سازه ساختمانی جوشی هیچ گزینه و راهکاری برای انتقال سازه به مکان دیگر که هزینه کمی داشته باشد وجود ندارد چرا که باید همه اتصالات برش داده شود. اما در صورت لزوم، ساختمان های فولادی پیچی را می توان در یک مکان جدید جمع و مجددا نصب کرد.

تعمیرات:
هنگامی که اسکلت فلزی جوشی دچار آسیب شود، تعمیرات فقط با برش قطعات و متصل کردن دوباره آنها می توان انجام داد در حالی که اگر یک ساختمان فولادی پیچی دچار آسیب شود، باز کردن و جابه جایی و جایگزینی اعضای اسکلت از محل کارگاه کار ساده‌ تر، کم هزینه تر و سریعتری است.
زمان:
اگر زمان نصب را ملاک قرار دهیم سازه فلزی پیچی سریع تر از نوع جوشی آن وقت خواهد گرفت اما باید اشاره کرد که مصالح مربوط به سازه جوشی معمولا می تواند در عرض یک هفته خریداری و تحویل داده شوند ولی اسکلت فلزی پیچی که در کارخانه به صورت اولیه ساخته می شود زمان بیشتری برای ساخت می خواهد.

هزینه:
هزینه های اولیه مصالح ممکن است تا حدودی کمتر در مورد مصالح مورد نیاز برای ساخت سازه فلزی جوشی باشد. با این حال، سرعت و سادگی احداث سوله پیچ و مهره، بیش از هر گونه تفاوت در هزینه های مصالح، را از بین می‌برد.
کیفیت:
اگر چه در حالت عادی استحکام سازه پیچ و مهره ای بیشتر است ولی استحکام ساختمان اسکلت فلزی جوشی که بیشتر مقاومتش به  مقاومت اتصالات آن است اگر به درستی و طبق اصول انجام شود از مقاومت بسیار بالایی برخوردار خواهد شد.

اتصال استخوانی سازه های فلزی جوشی

یکی از مهمترین مشکلاتی که در آن سازه تحت اثر فشاره های حوادثی مانند زلزله دچار خرابی می‌شود، شکست در اتصالات سازه است. گسیختگی در اتصالات سبب از بین رفتن یکپارچگی سازه و خرابی‌های پیش رونده می‌شود. ازجمله بهترین راهکارهای پیشنهادی برای بهبود عملکرد این نوع اتصالات، اتصال استخوانی است. در این حالت به فاصله اندکی از بر ستون به صورت موضعی قسمتی از جان تیر بریده می‌شود تا ظرفیت خمشی تیر در آن منطقه کاهش پیدا کند. با این عمل مفصل خمیری دور از محل اتصال تیر به ستون و در خود تیر ایجاد‌ و از شکست در اتصال و جوش بال تیر به ستون جلوگیری می‌شود.
اتصال استخوانی شکل پذیری و قابلیت دوران خمیری بالایی داشته و با ایجاد مفصل خمیری در منطقه باریک شده ضمن محافظت از اتصال‌، اتلاف انرژی بیشتری به ارمغان می‌آورد. از مزایای دیگر اتصال استخوانی اقتصادی بودن و سهولت اجرای آن است به نحوی که برای ایجاد این نوع اتصال می‌توان برش در تیر را در کارخانه انجام داد و سپس تیر را به کارگاه ساختمانی منتقل کرد. از جمله مشکلات اتصال استخوانی کاهش توانایی تحمل بار آن بر اثر تغییر مکان‌های بزرگ است. دلیل این امر ضعیف شدن مقطع بال تیر و تاثیر آن بر کاهش مقاومت مقطع نسبت به تغییر شکل‌های خارج از صفحه است که بر اثر آن تیر در ناحیه باریک شده دچار کمانش‌های موضعی و جانبی می‌شود.

اتصال استخوانی
اتصال استخوانی

برای قیمت اجرای سازه فولادی هزینه های نیرو انسانی و تجهیزات در زمان، ساعت و روز اندازه گیری می‌شود. تعیین قیمت بر اساس محل پروژه باشد به گونه ای که شهرهای مختلف نرخ‌های متفاوت دارند. از پارامترهای دیگر هزینه بالاسری پیمانکار برای اجرای پروژه است. این امر شامل نظارت بر سایت و کارکنان، اداره و امکانات سایت، بالابر یا جرثقیل، آب و برق، هزینه‌های تجهیز کارگاه و برچیدن می شود. این همچنین شامل موارد متفرقه مانند نرده های موقت، کنترل ترافیک، تمیز کردن، ابزارهای کوچک و غیره است. همه این عوامل جز عوامل تاثیر گذار در تعیین قیمت اسکلت فلزی جوشی و پیچ و مهره ای می باشد که برای اطلاع دقیق تر می توانید از شرکت های متخصص در زمینه ساخت اسکلت و سوله های فلزی همچون شرکت تخصصی سازه کمک بگیرید.

زمینه اصلی فعالیت شرکت سازه، ساخت و نصب اسکلت فلزی و اجرای سوله های سنگین و سبک می باشد. این شرکت دارای نیروهای توانمند ، متخصص ، مستعد و با تجربه در صنعت طراحی ، ساخت و نصب انواع اسکلت فلزی پیچ و مهره ای ، اسکلت فلزی  جوشی ، انواع سوله سازی و سازه های ساختمانی در کمترین زمان ممکن می باشد. در عین حال به لطف وجود تیم های تخصصی در واحد کنترل پروژه و کنترل کیفیت این شرکت و با استفاده از آخرین نرم افزارهای مربوطه موجب گشته تا خدمات خود را همواره به بهترین نحو ممکن به انجام رساند.

شرکت اسکلت سازی ساختمان سازه

تمامی حقوق این سایت متعلق به