سها سازه > اسکلت فلزی > مقاوم سازی اسکلت فلزی

مقاوم سازی اسکلت فلزی

مقاوم سازی اسکلت فلزی فرایند ارتقای مقاومت سیستم سازه ای جهت بهبود عملکرد لرزه ای ساختمان می باشد که البته تنها محدود به مقاوم سازی لرزه ای نمی باشد بلکه مقاومت در برابر مواردی از جمله افزایش بارهای وارده بر سازه، اضمحلال مصالح و ... را در برمیگیرد. شرکت سازه با تخصص در زمینه مقاوم سازی اسکلت فلزی توانایی انجام پروژه های مربوطه در این زمینه و مشاوره های تخصصی و فنی را داراست.
مقاوم سازی سازه فلزی
مقاوم سازی سازه فلزی
مقاوم سازی سازه فلزی

شرکت مقاوم سازی اسکلت فلزی و سازه های فولادی

با توجه به گسترده شدن جامعه و نیاز افراد به ساختمان و مسکن استفاده از روش های ساخت و مصالح جدید به منظور افزایش سرعت ساخت و افزایش عمر مفید و مقاوم سازی سازه های فولادی و ساختمان ها در معرض ازمایش قرار گرفته است،  این امر سبب شده است که تعداد زیادی تحت عنوان شرکت مقاوم سازی اسکلت فلزی و سازه های فولادی امروزه در امر بهسازی لرزه ای سازه ها و تقویت سازه های فلزی در برابر زلزله فعالیت ‌کنند. هدف این شرکت ها بهبود عملکرد اجزاء سازه و تقویت مقاومت اسکلت ساختمان می باشد. مقاوم سازی به مجموعه عملیات هایی گفته می شود که باعث شود مقاومت ساختمان و اسکلت فولادی آن به مراتب از قبل بیشتر و فشار و لرزش بیشتری را تحمل کند.
با توجه به شرایط زلزه خیز بودن کشور ایران، ایجاب می کند روش مقاوم سازی و بهسازی سازه فلزی از هر لحاظ در مقابل آثار زلزله به طور جدی در دستور کار قرارگیرد. این مقاوم سازی نه تنها در ساخت بناهای جدید باید رعایت شود بلکه در ساختمان های ساخته شده نیز باید تمهیداتی برای استاندارد سازی و مقاوم سازی آن در برابر زلزلهانجام گیرد. با توجه به اهمیت ساختمان های آموزشی ومدارس که جمعیت زیادی از آن استفاده می کنند، مقاوم سازی و بهسازی اینگونه سازها درجه اهمیت بالاتری دارد.

دلایل اصلی نیاز به مقاوم سازی ساختمان

  • * سطح مقطع کم ستون
  • * عدم فشردگی مقطع
  • * عدم رعایت اصل تیر ضعیف و ستون قوی
  • * آتش سوزی
  • * خستگی
  • * ضعف درجوش ها
  • * لاغری بیشتر از حدود مجاز
  • * ایجاد ناحیه متأثر از حرارت بر اثر جوشکاری زیاد
  • * زنگ زدگی و خوردگی ستون


راه های افزایش مقاومت اسکلت فلزی و سازه های ساختمانی

مقاوم سازی ساختمان با قاب اضاف
یکی از روش های مقاوم سازی ساختمان های بنایی اضافه کردن قاب هایی پیرامونی در تمام اطراف ساختمان می باشد که باعث افزایش چشمگیر مقاومت و شکل پذیری ساختمان می شود. اجرای سازه تقویت در پیرامون ساختمان حجم تخریب فضای داخلی را کاهش می دهد و در نتیجه در هزینه و زمان اجرای پروژه صرفه جویی می شود. بر خلاف روشهای دیگر قاب پیرامونی باعث تمرکز نیروهای جانبی لرزه ای در یک قسمت از ساختمان نمی گردند و در تمام گستره قاب پخش شده که در نتیجه این کار سیستم تمام سازه را محصور نموده و باعث افزایش یکپارچگی و پیوستگی کل سازه می گردد.

مقاوم سازی سازه با استفاده از مهاربند فلزی
ساختمان های فلزی بسیاری در کشور وجود دارند که بعلت فقدان مهاربند اسکلت فلزی و یا وجود مهاربندهای فلزی با اتصالات نامناسب و ضعیف تحت زلزله بسیار آسیب پذیر می باشند. این سازه ها بعلت عدم وجود اتصال گیردار تیر ها و ستون ها دارای سیستم قاب خمشی نیز نمی باشند. برای افزایش سختی و مقاوم سازی سازه های فلزی از این دست یکی از روش های مناسب که بسرعت قابل اجراست اضافه نمودن مهاربندهای فلزی میباشند. مهاربندهای فلزی ضمن افزایش سختی و مقاومت جانبی ساختمان باعث تشکیل منحنی هیسترسیس پایدار می گردند که باعث استهلاک انرژی ورودی ناشی از ارتعاشات لرزه ای می شود.

مقاوم سازی و تقویت سازه با استفاده از دیواربرشی :
استفاده از دیوار برشی یکی دیگر از روش های مقاوم سازی می باشد . استفاده از دیوار برشی بدلیل ; سختی بیشتر , دهانه ی کمتر برای تعبیه و در نتیجه مشکلات کمتر معماری نسبت به بادبند ارجحیت دارد. دیوار برشی برای مقابله با بارهای جانبی متداولی مثل باد و زلزله کاربرد دارد. این دیوارها نوعی از سیستم سازه ای هستند که مقاومت جانبی ساختمان یا سازه را تامین می کنند , این دیوارها از چوب , بتن و مصالح بنایی ساخته می شود .

تقویت سازه با استفاده از میراگر
میراگر به عنوان یک جاذب هارمونیک یا لرزه ای شناخته می شود و استفاده از آن به عنوان یک عامل برای تقویت سازه های ساختمانی مورد استفاده قرار میگیرد. وجود این المان در سازه سبب کاهش دامنه ی ارتعاشات مکانیکی می شود که می تواند از آسیب یا خرابی سازه جلوگیری کند .افزایش مقاومت تیر فولادی با FRP :
در سازه های فولادی که تیرها وظیفه تحمل بارهای وارده از کف سازه و انتقال آن ها به ستون ها را بر عهده دارند. در صورتی که تیر فولادی بنابر هر علتی ظرفیت خمشی کافی برای تحمل بار ها را نداشته باشد نیاز به مقاوم سازی پیدا میکند. تیر فولادی را می توان با چسباندن FRP به قسمتی از مقطع که تحت کشش قرار می گیرد تقویت نمود. بدین ترتیب می توان با تقویت بال تحتانی تیر فولادی دو سر مفصل مطابق شکل زیر آن را تقویت نمود. همچنین برای تیر های دو سر گیردار و یا تیرهایی که در قابهای چند دهانه استفاده می شوند، می توان با تقویت بال تحتانی بوسیله FRP در میانه طول عضو و نیز بال فوقانی در نواحی نزدیک تکیه گاه، اقدام به تقویت خمشی عضو نمود.

شرکت سوله سازی سازه با سابقه ای درخشان در حوزه طراحی و ساخت اسکلت فلزی و انواع آن مربوط به اسکلت فلزی پیچ و مهره ای و جوشی و در حوزه سوله سازی با استفاده از کادری مجرب،ماهر و با تجربه و با بهره گیری از تجهیزات و وسایل روز مورد نیاز و با حضور مهندسان مجرب و گروه های نظارت کیفی همراه با تست های جوش مرحله ای توسط گروه های نظارت طبق استاندارد های لازم انجام می‌دهند. این شرکت با دارا بودن تجربه ملی و بین المللی آماده ارائه خدمات به روز در حوزه های مختلف و در شهرهای مختلف و در ابعاد متفاوت می باشد.

شرکت مقاوم سازی اسکت فلزی سازه
سازه سازی
تمامی حقوق این سایت متعلق به